Home | 

Novela zákona o sociálnom poistení prináša tzv. asignáciu odvodov na rodičovský dôchodok

Novela zákona o sociálnom poistení prináša tzv. asignáciu odvodov na rodičovský dôchodok

Novinky
Kategórie
Kontakt

Novela zákona o sociálnom poistení prináša tzv. asignáciu odvodov na rodičovský dôchodok

Schválená novela zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení prináša od januára 2023 novú dôchodkovú dávku – rodičovský dôchodok. Každé dieťa, ktoré pracuje na Slovensku alebo je dobrovoľne dôchodkovo poistené, bude mať možnosť asignovať časť svojich zaplatených odvodov na sociálne poistenie osobám, ktoré ho vychovali a sú na dôchodku.

Sociálna poisťovňa bude automaticky vyplácať rodičovský dôchodok rodičom vlastných alebo osvojených detí, ktorí sú poberateľmi starobného, invalidného alebo výsluhového dôchodkuvyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku. Dieťa sa však môže rozhodnúť, že nechce, aby bol rodičovi priznaný rodičovský dôchodok alebo chce radšej prispievať náhradnému rodičovi. Toto rozhodnutie musí oznámiť Sociálnej poisťovni do 28.2.2023 prostredníctvom zverejneného formulára.

Vyplatený rodičovský dôchodok jedného rodiča bude predstavovať 1,5% z vymeriavacieho základu dieťaťa na sociálne poistenie spred dvoch rokov. To znamená, že na vyplatenie rodičovského dôchodku za rok 2023 bude rozhodujúci rok 2021. Rodičovský dôchodok bude vypočítaný maximálne z 1,2-násobku priemernej mzdy v hospodárstve SR spred dvoch rokov. Nárok na rodičovský dôchodok sa bude posudzovať každý kalendárny rok. V roku 2023 si rodič na dôchodku, ktorý vychoval jedno dieťa, prilepší maximálne o 264 eur. Výška rodičovského dôchodku sa môže zvyšovať v závislosti od počtu vychovaných detí.

Podobné príspevky

Váš odber

Ako TPA Group sa snažíme poskytovať našim zákazníkom produkty šetrné k životnému prostrediu. Všetky naše publikácie si preto môžete stiahnuť ako digitálne súbory PDF.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.