Home | 

Sprísnenie pravidiel pre daňovú uznateľnosť úrokových nákladov

Sprísnenie pravidiel pre daňovú uznateľnosť úrokových nákladov

Novinky
Kategórie
Kontakt

Sprísnenie pravidiel pre daňovú uznateľnosť úrokových nákladov

Ministerstvo financií SR zverejnilo predbežnú informáciu k pripravovanej novele zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP“) v oblasti daňovej uznateľnosti úrokových nákladov, a to implementovaním smernice Rady EÚ ATAD 1, ktorou sa ustanovujú pravidlá proti praktikám vyhýbania sa daňovým povinnostiam.  

ZDP aktuálne limituje iba náklady z prijatých úverov a pôžičiek od závislých osôb. Podľa predbežnej informácie k novele ZDP sa má upraviť výška daňovo uznaných prevyšujúcich úrokových nákladov, t.j. úrokových nákladov prevyšujúcich úrokové príjmy. Negatívom však je, že táto limitácia sa má po novom vzťahovať na všetky náklady na prijaté úvery a pôžičky, teda aj keď sú prijaté od tretích strán (napr. banky), nielen od závislých osôb. Základňou pre obmedzenie výšky prevyšujúcich úrokových nákladov má byť základ dane zvýšený o daňové odpisy a presahujúce (daňové) náklady na prijaté úvery a pôžičky.  

Nakoľko momentálne nie je známa predstava Ministerstva financií SR ani paragrafové znenie navrhovaných zmien, o ďalšom vývoji Vás budeme čo najskôr informovať. 

Podobné príspevky

Váš odber

Ako TPA Group sa snažíme poskytovať našim zákazníkom produkty šetrné k životnému prostrediu. Všetky naše publikácie si preto môžete stiahnuť ako digitálne súbory PDF.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.