Home | 

Znížená 10 % sadzba DPH

Znížená 10 % sadzba DPH

Novinky
Kategórie
Kontakt

Znížená 10 % sadzba DPH

V predchádzajúcom vydaní nášho Newslettera sme Vás informovali o novele zákona o dani z pridanej hodnoty, v rámci ktorej bolo na prechodné obdobie (do 31.3.2023) schválené zavedenie zníženej sadzby DPH vo výške 10 % na vybrané služby uvedené nižšie. Národná rada SR schválila dňa 22.12.2022 ďalšiu novelu zákona o DPH, ktorá s účinnosťou od 1.4.2023 umožní pokračovať v aplikácii zníženej sadzby DPH na uvedené služby natrvalo.

Služby, na ktoré je možné uplatniť zníženú sadzbu DPH aj po 31.3.2023 sú uvedené v prílohe č. 7a zákona o DPH, pričom ide o:

  • služby prepravy osôb visutými a pozemnými lanovkami a lyžiarskymi vlekmi,
  • služby na účely vykonávania športu v krytých i nekrytých športových zariadeniach (vrátane vstupu do fitnescentier) a vstupné do umelých kúpalísk,
  • reštauračné a stravovacie služby,
  • ubytovacie služby.

Pri aplikácii zníženej sadzby DPH by mali byť obozretní najmä poskytovatelia reštauračných a stravovacích služieb, pretože z pohľadu DPH je jej uplatňovanie komplikovanejšie. Na správnu aplikáciu zníženej sadzby je dôležité, aby boli reštauračné a stravovacie služby dostatočne sprevádzané podpornými službami umožňujúcimi konzumáciu poskytnutých jedál alebo nápojov priamo na mieste. Príkladom podpornej služby je poskytnutie priestoru na konzumáciu, poskytnutie obsluhy, toaliet či šatní. Z uvedeného vyplýva, že ak si zákazník objedná jedlo v reštaurácii, kde ho aj skonzumuje, uplatní sa znížená sadzba. Avšak kúpa jedla so sebou alebo donáška jedla podlieha základnej sadzbe DPH vo výške 20 %, nakoľko z pohľadu DPH ide o dodanie tovaru.

Podobné príspevky

Váš odber

Ako TPA Group sa snažíme poskytovať našim zákazníkom produkty šetrné k životnému prostrediu. Všetky naše publikácie si preto môžete stiahnuť ako digitálne súbory PDF.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.